Ako vybrať detskú mikinu?

Detské mikiny a svetre sú skrátka nenahraditeľné. Dajú sa skvele kombinovať, napríklad dievčenská mikina s obľúbenou postavičkou sa bude hodiť ako k sukienke, tak k džínsom malej parádnice. Chlapcov bude určite zaujímať mikina so superhrdinom, s ktorým sa pochvália kamarátom. A väčšie deti zase túžia po značkovej mikine s nápisom. Potešte svoju ratolesť novým kúskom a pri výbere nezabudnite na to, že sa dá vyberať z mnohých druhov a tiež veľkostí.

Detské mikiny a svetre sú skrátka nenahraditeľné. Dajú sa skvele kombinovať, napríklad dievčenská mikina s obľúbenou postavičkou sa bude hodiť ako k sukienke, tak k džínsom malej parádnice. Chlapcov bude určite zaujímať mikina so superhrdinom, s ktorým sa pochvália kamarátom. A väčšie deti zase túžia po značkovej mikine s nápisom. Potešte svoju ratolesť novým kúskom a pri výbere nezabudnite na to, že sa dá vyberať z mnohých druhov a tiež veľkostí.

Doba čítania 7 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Základné druhy

Mikina bez kapucne

Hodí sa pre všetky deti, ktorým vadí kapucňa za krkom alebo je nepraktické kapucňu schovávať pod bundu. Detská mikina bez kapucne je výborná univerzálna mikina, ktorá sa dá nosiť po celý rok.

Mikina s kapucňou

Obľúbená a taktiež praktická. Pokiaľ začne fúkať alebo slabo pršať, detská mikina s kapucňou je skvelá prvá pomoc. Kapucňa udrží hlavu aj krk pekne v teple.

Sveter

Detské pletené svetre príjemne zahrejú. Dajú sa kombinovať so všetkými druhmi nohavíc aj sukní. Ak je sveter v elegantnejšom štýle, môže si ho dieťatko vziať napríklad do divadla alebo na sviatočné rodinnú návštevu.

Typ zapínania

Bez zapínania

Klasika medzi mikinami. Detská mikina bez zapínania sa oblieka cez hlavu, čo môže viac vyhovovať menším deťom, ktoré ešte nevedia zapnúť zips.

  • Rýchlo sa oblečie a vyzlečie

  • Dieťa sa môže spotiť

Na zips

Mikiny so zipsom sa vďaka celorozopínaniu lepšie prispôsobia zmenám teplôt. Na výber však máte aj skrátený zips, ktorý vaše dieťa skôr vynosí pri športovaní.

  • Je možné jednoducho rozopnúť

  • Lepšie sa reguluje telesné teplo

  • Menej kvalitný zips sa môže časom poškodiť

  • Celorozopínací - poskytuje väčšiu mieru tepelného pohodlia, pretože keď sa dieťa spotí, nemusí si mikinu hneď vyzliekať. Stačí jednoducho rozopnúť.

  • Skrátený zips - zips je skrátený do ¼ dĺžky mikiny, čím sa dá mikina trochu rozopnúť a regulovať tak telesné teplo. Príjemný kompromis medzi mikinou na zips a mikinou cez hlavu. Menším deťom rozopnutie zipsu pomôže s obliekaním.

Ako vybrať veľkosť

Veľkosť detského oblečenia sa určuje podľa výšky dieťaťa. Každý výrobca môže uvádzať inú veľkosť, preto je dobré riadiť sa jeho konkrétnou veľkostnou tabuľkou. Okrem číslovania podľa výšky dieťaťa sa na odevoch uvádza aj odporúčanie podľa veku, ktoré je ale skôr orientačné. Každé dieťa je iné a rastie svojím tempom, preto nemusí výškou zodpovedať danej vekovej kategórii. Nižšie nájdete približnú tabuľku veľkostí.

Veľkosť/výška dieťaťa

Obvod hrudníka (cm)

Približný vek

98

53-56

2-3

104

56-58

3-4

110

57-59

4-5

116

58-60

5-6

122

59-62

6-7

128

61-65

7-8

134

65-68

8-9

140

68-71

9-10

146

70-74

10-11

152

75-78

11-12

158

78-82

12-13

164

81-86

13-14

Detské mikiny

Materiál

Jednou z dôležitých vlastností novej detskej mikiny alebo svetra je materiálové zloženie, ktoré väčšinou nájdeme na visačke prišitej k odevu. Môže byť buď prírodné (bavlna, vlna) alebo umelé (polyester, akryl, elastan). Často sú mikiny vyrobené zo zmesi prírodných a umelých materiálov (napr. 80 % bavlna, 20 % polyester)

Bavlna

U spotrebiteľov je veľmi obľúbená, a nie je sa čo diviť. Je totiž príjemná na dotyk, veľmi dobre saje pot a je priedušná. Citlivá pokožka ju veľmi dobre znáša, preto je detská bavlnená mikina perfektná pre jemnú pokožku vášho dieťaťa. Čím ďalej častejšie sa používa aj BIO bavlna. Pestuje sa bez použitia chemických postrekov po dobu najmenej 3 rokov, aby bolo možné získať BIO certifikáciu. Na dotyk je ešte jemnejšia ako klasická bavlna. Pre deti a osoby s kožným ochorením (napr. s atopickým ekzémom) je bio bavlna ako stvorená.

Vlna

Hebučké svetre z vlny dieťa príjemne zahrejú a navyše odvedú prípadný pot preč od tela. Prírodná vlna je vynikajúci izolant: chráni ako pred zimou, tak pred teplom, čím pomáha udržiavať stálu telesnú teplotu. Budú sa tak hodiť napríklad na lyžiarsky výcvik a pokojne aj na letný tábor. Ale dieťa spoľahlivo zahrejú aj detské svetre zo zmesi materiálov.

Polyester

Aj keď sa jedná o umelý materiál, má aj svoje prednosti. Nesaje vlhkosť ako bavlna a rýchlo schne, takže vaša ratolesť bude v suchu aj pri veselom vyvádzaní. Ak máte doma malého športovca, určite mu kúpte mikinu z polyesteru. Ten totiž býva hlavnou súčasťou funkčného oblečenia, ktoré rýchlo schne. A jedna dobrá správa pre mamičky: nekrčí sa a nemusí sa žehliť.

Flís

Tento hebký a príjemný materiál nie je nič iné ako 100 % polyester (prípadne polyamid) s kefovou úpravou. Polyesterové vlákno ošetrené kefovaním má dobré izolačné vlastnosti za sucha aj za mokra. "Flíska" je preto u detí i rodičov veľmi obľúbenou mikinou. Dá sa skvele použiť naprieč jednotlivými vrstvami oblečenia – ako ľahká prvá vrstva, izolačná druhá (stredná) vrstva či vrchná. Detské mikiny z fleecu s nižšou gramážou sa hodia na prvú, prípadne druhú vrstvu, fleece s vyššou gramážou a dlhším chlpom je ideálny ako vrchná vrstva.

Detské pletené svetre

Čo ešte vziať do úvahy

Ročné obdobie

Mohlo by sa zdať, že inú mikinu či sveter bude dieťa potrebovať v lete a inú v zime. Pri správnom vrstvení sa však detské mikiny alebo detské pletené svetre dajú nosiť v podstate celoročne.

  • Jarné – na chladnejšiu aj teplú jar, dajú sa nosiť aj počas roka.

  • Letné – vyrobené z ľahkých materiálov, ktoré dobre poslúžia pri nečakanom letnom ochladení. Hodia sa ale aj ako medzivrstva vo veľkých mrazoch.

  • Zimné – vyrobené zo silnejších materiálov s vyššou gramážou, ktoré dobre zahrejú. Patria sem aj hebké fleecové mikiny alebo detské pletené svetre. Budú sa ale tiež hodiť na jar aj na jeseň a vôbec nemusia vadiť, keď si dieťa zabudne vziať bundu.

Typ výstrihu

Niektoré deti neznesú mať čokoľvek navyše pri krku, iným to naopak nevadí. Môžete si vybrať z rôznych druhov výstrihov, ktoré budú vášmu dieťaťu vyhovovať čo najviac. - Okrúhly – najuniverzálnejší, pod mikinou alebo svetrom s týmto výstrihom sa dá skvele nosiť košeľa alebo blúzka, čím vznikne úplne nový outfit . - Rolák - tento typ výstrihu zahaľuje krk, ktorý je tak neustále chránený pred vonkajšími vplyvmi počasia. - Do V – pôsobí elegantnejšie, opticky predĺži krk. - S golierom – spravidla so skráteným zipsom, ktorý rozopnutím vytvorí efektný golier.

Vzor

Ako sme už písali v úvode článku, farebné detské mikiny s obrázkom sa radia medzi najobľúbenejšie. Ale niekedy sa viac hodí detská jednofarebná mikina. V kategórii detských mikín a svetrov si môžete vyfiltrovať vami požadovaný vzor. Malým slečnám sa určite bude páčiť dievčenské mikina so vzorom kvetov. A chlapci sa možno zamilujú do slušivej mikiny s pruhmi.

Detská mikina

Ako prať a žehliť

Ako sa starať o detské mikiny a svetre? Odpoveď by mohla znieť: spýtajte sa mamičky. Ale tiež nám môže pomôcť všitý štítok, kde si môžeme prečítať pokyny na údržbu. Každý materiál totiž znesie inú teplotu pranie a žehlenie.

  • Pri farebnej 100 % bavlne bez potlače neprekračujte pri praní teplotu 60 stupňov, aby farby nevybledli.

  • Pozor na detské mikiny s potlačou. Tie pred praním obráťte naruby a perte maximálne na 40 stupňov.

  • Žehlite naruby, aby ste sa vyhli dotyku žehličky s potlačou.

  • Mikiny s prímesou polyesteru perte na 30-40 stupňov.

  • Funkčné oblečenie perte v špeciálnom pracom prostriedku a nepoužívajte aviváž.

  • Pred praním skontrolujte vrecká a zapnite všetky zipsy.

  • Detské pletené svetre perte najlepšie v ruke vo vode teplej maximálne 30 stupňov. Použite šetrný prací prostriedok alebo šampón. Sušte vo vodorovnej polohe, aby sa sveter nenatiahol.